partner ok castkovcepartner ok castkovcepartner ok castkovce

Michal Vereš - nový mládežnícky tréner

11.1.2022

Viete nám o sebe povedať pár slov? Aká je Vaša trénerská minulosť? "Moja trénerská minulosť sa spája hlavne s akadémiou AS Trenčín, kde som začal trénovať ako asistent trénera v roku 2012. Prvé roky som pracoval po boku trénera Karasa, ktorý ma k tejto profesii aj priviedol, za čo mu patrí moja obrovská vďaka. Neskôr som sa stal hlavný tréner kategórie 2008, s ktorou som prešiel ročníky U10, U11, U12 a myslím si, že sme boli veľmi úspešní nie len v konfrontácií so Slovenskými mužstvami, ale ja s absolutnými Európskymi veľkoklubmi. Ďalej nasledovala kategória 2010, pri ktorej som bol rok a myslím, že po boku asistenta Uhrína sme na chlapcoch zanechali výraznú stopu. Po konci v AS prišla šanca skúsiť prácu v novom prostredí v akadémii Mareka Hamšíka, kde som dokázal spoznať niektorých nových skvelých ľudí a načerpať nové skúsenosti najmä po osobnostnej stránke."

Prečo ste sa rozhodli trénovať v OK Častkovce? "Dôvod, ktorý ma presvedčil bolo hneď prvé stretnutie s majiteľom klubu, ktorého ambície sú úžasné, rovnako jeho spôsob komunikácie, že dokáže veci povedať priamo a je naozaj "zažratý" do futbalu. Druhý dôvod je úzka spolupráca s Petrom Ďurišom, ktorý si ma v podstate vzal pod krídla, denno-denne komunikujeme a naša futbalová DNA je absolútne rovnaká a v mojej zatiaľ krátkej trénerskej kariére mi pomohol určite najviac. Jeho pomoc a vstup do klubu je skvelý krok majiteľa, pretože na Slovensku nie je veľa ľudí, ktorí by dosahovali úroveň jeho vedomostí."

Aké máte ciele s mládežou? "Môj cieľ ako mládežníckého trénera je veľmi jednoduchý na každého hráča sa pozerám ako na individualitu. Každý mladý hráč je iní a mojou úlohou je, čo najviac zdokonalovať ich technicko-taktické zručnosti a rovnako sa venovať aj mentálnym a osobnostným stránkam. Mladí hráči sú väčšinou odrazom svojho trénera, tak ako ich tréner ovplyvňuje, tak sa oni správajú na ihrisku."

Ako sa Vám pozdávajú podmienky na trénovanie mládeže v OK Častkovce? "Na túto otázku sa mi zatiaľ odpovedá ťažko, pretože som ešte nestál na ihrisku, ale vzhľadom na to aký urobil klub za posledné roky posun vpred, tak podmienky budú určite výborné. Naviac sa rozpráva, že sa ide budovať úplne nové umelé ihrisko, čo je absolútne perfektná vec na trénovanie v našich podmienkach a za čo si treba vážiť kompetentných ľudí, pretože to už budú podmienky na úrovni profi akadémie."

Aké je Vaše trénerské krédo? "Nejaké krédo zatiaľ nemám, keď si vymyslím svoje, aby som nemusel kopírovať veľkých trénerov, tak ho určite prezradím :-) Ale moja futbalová filozofia je jasná a určite z nej nevybočím ani o centimeter, pretože som o nej 100% presvedčený. Mojim cieľom je rozvíjať každého jednotlivca a najefektívnejšia cesta je tá, keď máte loptu na kopačkách, čo najviac a snažíte sa ju za každú cenu udržať. Nie som zástanca bezhlavých nákopov za obranu toto u mňa neprejde, hráči musia v každom momente na ihrisku tvoriť. Rovnako nepatrím medzi trénerov, ktorý toleruje svojim hráčom, aby bez lopty cúvali. Ešte som vo svojej trénerskej kariére nenašiel mužstvo, ktoré by donútilo mojich hráčov cúvať. :-)"

Aké sú podľa Vás atribúty dobrého mládežníckého trénera? "Nechcem hodnotiť, čo znamená dobrý tréner, jeden človek Vás môže ako trénera milovať a druhý Vás nepozdraví ani na ulici, tak to v dnešnej dobe chodí a nielen vo futbale. Skôr by som povedal, čo si myslím, že sa tréner môže odlíšiť od ostatných trénerov na Slovensku. Bohužiaľ stále v našej krajine zaujíma väčšinu mládežníckych trénerov najmä výsledok, čo ja nepovažujem za správne. Z môjho pohľadu to negatívne pôsobí na hráčov a rovnako tak aj na rodičov ako som napísal vyššie, hráč musí na ihrisku za každú cenu tvoriť a hľadať správne riešenie bez toho, aby hernú situáciu 100x nepokazil, tak sa ju nikdy nenaučí. Buď si chce tréner dvíhať ego za každú cenu alebo chce vychovať moderného futbalistu. Ja osobne budem určite spokojnejší, keď prehráme 5:2, ale loptu na kopačkách budeme mať aspoň 65% a každý náš hráč bude mať trojnásobok dotykov s loptou voči súperovi ako keď vyhráme 5:0 a brankár bude celý zápas vykopávať loptu z rúk len preto, aby niekto neurobil chybu. Toto pri mne určite za žiadnych okolností nehrozí."